Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Cygwin

Cygwin

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...
En Güncel Sürümü Windows İndir
Android İçin Güncel Sürümü Windows İndir
IOS İçin Güncel Sürümü Windows İndir
Win Phone İçin Güncel Sürümü Windows İndir
MacOS İçin Güncel Sürümü Windows İndir

Cygwin Linux terminalini Windows bilgisayarınıza taşıyor!

Cygwin yazılımı, Windows işletim sistemli bilgisayarınızda Linux terminalini kullanma hayalinize reelleştiriyor. Bilgisayarınıza Linux sistemini tamamen kurmanıza gerek kalmadan, sanal sunucu kurmadan; pratik bir biçimde emülatörü kullanabiliyorsunuz. Python kodu yazmak, nano ile metin tertip etmek ve usunuza gelebilecek pek çok alternatifi Cygwin ile yapmak muhtemel.

Cygwin terminali, sarih kaynak kodlu Linux dağıtımlarının çoğunu yardımlar. Ayrıca terminalde kullanmak istediğiniz Linux taşıtlarının çoğunun Windows versiyonunu indirip, Cygwin terminaline ilave edebiliyorsunuz.

Misal vermek gerekirse; bilgisayarımda bulunan SH uzantılı dosyadaki komutlar aynı dizinde bulunan evraklarda arama yapıyor. Bu komut dosyasını çalıştırmak için işletim sistemi değiştirmeme gerek kalmıyor, Cygwin’i çalıştırıp, dizine gelip çalıştırıyorum.

Linux’u bilmek isteyip komutları sınamak için platform arayan talebelerin netlikle işine yarayacaktır.

Beni yalnızca terminal emülatörü kesmez tamamen Linux’u kurmak istiyorum derseniz; sitemizde Linux’u bilgisayarınıza bütün anlamıyla nasıl kuracağınızı anlatan bir blog yazısı bulunuyor:

Windows Üzerinde Linux Nasıl Kullanılır? NASIL YAPILIR Windows Üzerinde Linux Nasıl Kullanılır?

Cygwin BENZER İÇERİKLER
Cygwin YAPILAN YORUMLAR